Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Aktualność
Koronkowa robota – w świecie rękodzieła, kolejne warsztaty w Klubie 303

Koronkowa robota – w świecie rękodzieła, kolejne warsztaty w Klubie 303

Klub 303

W Klubie 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta zakończył się kolejny etap bezpłatnego projektu Koronkowa robota – w świecie rękodzieła. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas wrześniowych spotkań Mistrzyni Jadwiga Węgorek przekazała uczennicom wiedzę na temat koronki czółenkowej - frywolitki.

Frywolitka to rodzaj koronki artystycznej wykonywanej z cienkiej nici za pomocą specjalnych czółenek lub igły i szydełka. Dzięki użyciu cienkiej nici, całość wygląda bardzo delikatnie, choć równocześnie jest niezwykle trwała (znacznie trwalsza niż np. koronka szydełkowa). Podstawowymi elementami frywolitek są węzły, słupki i pikotki, za pomocą których tworzy się kółka i łuczki. Najczęściej spotykanymi wyrobami frywolitkowymi są serwetki, kołnierzyki, wstawki koronkowe i biżuteria.
Na warsztatach Panie w skupieniu „wiązały węzełki”, aby na koniec projektu, czyli w grudniu, mogły pochwalić się swoimi osiągnieciami na wspólnej wystawie prac wykonanych podczas całego projektu.
Kolejnym tematem warsztatów będzie koronka teneryfowa.
Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w warsztatach.
Ilość miejsc ograniczona.

powrót do listy aktualności...

 

 

 

WCZYTYWANIE