Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Aktualność
Piąta misja Projektu KSIĘŻYC zakończona powodzeniem

Piąta misja Projektu KSIĘŻYC zakończona powodzeniem

Klub 303

Od 6 do 13 listopada Klub 303 gościł aktorów Teatru Zeotrope oraz mieszkańców dzielnicy Brosses z Villeurbanne we Francji. Powodem ich wizyty były oczywiście teatr oraz muzyka a dokładniej, Projekt Międzynarodowej Współpracy Artystycznej KSIĘŻYC. Listopadowe spotkanie to już piąta inicjatywa realizowana w ramach projektu. Trzy wcześniejsze spotkania odbyły się w Krakowie a jedno w Villeurbanne.

Cyrkowcy z Klubu 303, mieszkańcy Nowej Huty, mieszkańcy dzielnicy Brosses i aktorzy z Francji pracowali przez cały tydzień nad przygotowaniem przedstawienia teatralnego o tematyce księżycowej. Dodatkowo, aktorzy teatru Zeotrope zostali zaproszeni do Instytutu Francuskiego, gdzie 9 listopada w ramach projektu zagrali koncert muzyki księżycowej w 4-osobowym składzie jako MOON Orchestra. Za to już cały, 26-osobowy, międzynarodowy zespół teatralny stworzył nową historię o księżycu, która została wystawiona dla szerszej publiczności w sobotę 12 listopada w sali widowiskowej Klubu 303. Spektakl przedstawiał życie księżycowych ludzi i ich spotkanie z Ziemianami. Przedstawieniu towarzyszyła muzyka na żywo a językiem przedstawienia ze względu na jego międzynarodowy charakter był uniwersalny język teatralny.

Poza samymi warsztatami oraz występami, mieszkańcy francuskiego Villeurbanne, mieli okazję poznać i posmakować kultury polskiej oraz zwiedzić Kraków, Kopalnie Soli w Wieliczce i były Obóz Koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau. To niezwykłe, międzynarodowe spotkanie miało obok niewątpliwego waloru artystycznego także inny społeczny wymiar, polegał on na integracji nie tylko międzykulturowej, ale również międzypokoleniowej uczestników, bowiem w polsko-francuskich warsztatach teatralnych i spektaklu wzięli udział: młodzież, dorośli i seniorzy. Najmłodsza uczestniczka Iza miała 13 lat a najstarsza uczestniczka Evelyne liczyła sobie już ponad 70 wiosen.

Ideą projektu „MOON” jest wymiana artystyczna pomiędzy aktorami Teatru Zéotrope z Francji, Grypą cyrkową z Klubu 303, oraz mieszkańcami Nowej Huty i mieszkańcami dzielnicy Brosses w Villeurbanne. Pierwsze trzy etapy projektu odbyły się okresie czerwiec 2015 – luty 2016. Podczas nich aktorzy Teatru Zéotrope trzykrotnie przyjeżdżali do Nowej Huty, aby poprowadzić tygodniowe warsztaty teatralne dla Grypy Cyrkowej z Klubu 303, których finałem był bezpłatny spektakl zagrany dla szerszej publiczności. Ponadto podczas pobytu aktorów w Krakowie, odbywały się happeningi - mini koncerty księżycowe grane w przestrzeni Nowej Huty przez aktorów Teatru - oraz warsztaty teatralno-filmowe dla mieszkańców naszej dzielnicy - zwieńczone projekcją zrealizowanego podczas warsztatów filmu. W lipcu 2016 r. odbył się czwarty etap projektu w Villeurbanne we Francji. Podczas tego etapu młodzież cyrkowa z Klubu 303 wspólnie z mieszkańcami Villeurbanne wzięła udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Teatr Zéotrope, a także prowadziła warsztaty cyrkowe dla mieszkańców dzielnicy Brosses. Czwarte spotkanie zakończyło się również spektaklem. Ponadto, w terminie wrzesień-październik 2016 r., Grypa Cyrkowa pod okiem Alana Pakosza - kabareciarza, improwizatora, konferansjera, aktora oraz trenera improwizacji scenicznej - przygotowała dwa happeningi księżycowe zrealizowane w przestrzeni Nowej Huty.

Projekt „MOON” jest drugim projektem realizowanym we współpracy Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta i Teatru Zéotrope z Francji. Pierwszy polsko-francuski projekt artystyczny „Szekspir” realizowany był w latach 2010-2012.

Projekt jest realizowany ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach programu „Bank Ambitnej Młodzieży”.

zobacz galerię zdjęć...  |   powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE