Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Aktualność
Barokowe kolędy na Wzgórzach Krzesławickich

Barokowe kolędy na Wzgórzach Krzesławickich

Muzyczne Spotkania Na Wzgórzach Krzesławickich

Ostatnie dni grudnia to najradośniejszy i najbardziej rodzinny czas w całym roku. Za nami Święta Bożego Narodzenia i Sylwester. Okres ten w tradycji polskiej obfituje w różnego rodzaju spotkania, którym zazwyczaj towarzyszy wspólne kolędowanie. To w polskiej kulturze, jak w żadnej innej, posiadamy wielki skarbiec kolęd i pastorałek. Bezpośrednio po świętach, przedłużając świąteczną radość, organizatorzy cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich zaprosili mieszkańców Krakowa na Koncert Kolęd. Tym razem Marek Walczak, kierownik artystyczny cyklu, zaproponował kolędowanie w barokowym stylu z artystami - zespołem wokalnym Cracow Baroque Consort oraz organistą Patrykiem Lipa.

Młodzi artyści nie tylko wykazali się niecodziennym umiejętnościami i wspaniałym warsztatem technicznym, ale przede wszystkim stworzyli magiczną świąteczną atmosferę. Koncert rozpoczął się uroczystym organowym preludium, na temat kolędy Przybieżeli do Betlejem, która następnie zabrzmiała w wykonaniu zespołu wokalnego. Następnie licznie zgromadzona publiczność mogła wsłuchiwać się w kolędy takich mistrzów jak Johann Sebastian Bach, Thomas Tallis, Giovanni Luigi da Palestrina. Utwory te skonfrontowane zostały z tradycyjnymi polskimi kolędami, które dzięki wytrawnym improwizacjom organowym otrzymały charakterystyczne dla epoki baroku cechy. Tym sposobem można było usłyszeć, jak powszechnie znane i chętnie śpiewane kolędy, najprawdopodobniej interpretowaliby tacy mistrzowie jak G. Haendel, A. Vivaldi czy J. S. Bach. Podczas kolędowania nie mogło zabraknąć także wspólnego śpiewu. Pełen radości koncert zakończył podniosły śpiew kolędy Bóg się rodzi, w wykonaniu artystów i publiczności.

Organizatorzy cyklu: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie oraz Parafia Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich dziękują wszystkim, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tego wydarzenia. Podziękowania kierują w stronę Miasta Kraków – za nieocenione wsparcie oraz Sponsora Koncertu - Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie.

Na szczególne słowa podziękowania zasługuje pan Bronisław Matuszczyk, gdyż to dzięki jego osobistemu zaangażowaniu i wsparciu koncerty cyklu zyskują wspaniałą oprawę.

Za scenariusz i kierownictwo artystyczne wydarzeń cyklu odpowiada Marek Walczak, organista kościoła Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: Głos. Tygodnik Nowohucki, Radio Plus oraz Dziennik Polski.

Sponsorem strategicznym cyklu jest Zakład Odzysku Surowców “Madrohut” Sp. z o.o.

Honorowy patronat nad wydarzeniami cyklu w 2018 roku sprawował Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.

powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE