Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Aktualność
Chór Polskiego Radia na Wzgórzach Krzesławickich

Chór Polskiego Radia na Wzgórzach Krzesławickich

Muzyczne Spotkania Na Wzgórzach Krzesławickich

Koncert Pasyjny z udziałem Chóru Polskiego Radia, zorganizowany w ramach cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich, odbył się w sobotę 30 marca w nowohuckim kościele Miłosierdzia Bożego. Na dwuczęściowy program wydarzenia złożyły się wykonania dzieł twórców barokowych i współczesnych.

Bez wątpienia był to wyjątkowy wieczór, nie tylko ze względu na wielkopostną tematykę, ale też dobór programu i wykonawców. Chóru Polskiego Radia specjalnie przedstawiać nie trzeba. Utytułowany zespół zaprosił do współpracy wybitnych solistów i instrumentalistów, by wspólnie z nimi stworzyć muzyczne misterium. W ten sposób udało się zrealizować prawdziwie wielkopostne rekolekcje, które zostały zarejestrowane na potrzeby drugiego programu Polskiego Radia.

Koncert podzielony został na dwie części. W pierwszej słuchacze podziwiali kunszt twórców takich jak Johann Hermann Schein i Johann Sebastian Bacha, a radiowi chórzyści, w towarzystwie gambisty Krzysztofa Karpety i organisty Marka Toporowskiego, wykonali barokowe motety skomponowane do tekstów wielkopostnych psalmów. Przeciwwagą, a zarazem dopełnieniem, była wykonana w drugiej części współczesna kompozycja autorstwa Arvo Parta - Stabat Mater. Utwór ten wykonany został przez solistów: sopranistkę Dagmarę Kołodziej-Gorczyczyńską, kontratenora Michała Sławeckiego, tenora Macieja Gocmana, skrzypaczkę Martynę Pastuszko, altowiolistkę Elżbietę Mrożek-Loska oraz wiolonczelistę Krzysztofa Karpetę.

Nad całością wydarzenia czuwała dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Polskiego Radia Maria Piotrowska-Bogalecka. Muzyczne treści zostały uzupełnione historyczno-muzykologicznym komentarzem Marcina Majchrowskiego, redaktora radiowej „Dwójki”.

Długo wybrzmiewały w przestrzeni kościoła Miłosierdzia Bożego ostatnie dźwięki Stabat Mater. A potem na kilka chwil zapadła głęboka cisza, po której nastąpiły dopiero gromkie owacje. Występujący artyści w rozmowach po koncercie wspominali, że rzadko ma coś takiego miejsce i świadczy o nawiązaniu się niewidzialnej nić porozumienia między wykonawcą a odbiorcą.

Na koncert zaprosili Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie, Parafia Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich, Fundacja Rozwoju Sztuki SONORIS oraz Chór Polskiego Radia.
Patronat medialny objęli: Dwójka Polskie Radio, Radio Plus, Głos. Tygodnik Nowohucki oraz Dziennik Polski.

Wszystkie wydarzenia z cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich odbywają się przy wsparciu finansowym Miasta Kraków.

Następny koncert tuż po Świętach Wielkanocnych – w niedzielę Miłosierdzia Bożego (28.04.godz.17.00).
Gwiazdą wydarzenia będzie Francuz Bruno Cocset - wirtuoz wiolonczeli barokowej, założyciel zespołu muzyki dawnej Les Basses Réunies, muzyk zaangażowany w przywracanie pamięci o twórczości zapomnianych kompozytorów, takich jak Jean-Baptiste Barrière czy Evaristo Felice Dall'Abaco. Na organach zagra Marek Pilch. W programie koncertu – muzyka Johanna Sebastiana Bacha.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE