Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Aktualność
Podsumowanie pierwszego etapu projektu O Nowej to Hucie piosenka... - 70 lat sztuki i historii

Podsumowanie pierwszego etapu projektu O Nowej to Hucie piosenka... - 70 lat sztuki i historii

Klub Wersalik

Pierwsza faza projektu O Nowej to Hucie piosenka… 70 lat sztuki i historii, realizowanego przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta w ramach programu Edukacja Kulturalna 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dobiegła końca! Po odbyciu ponad trzydziestu spotkań z mieszkańcami dzielnic nowohuckich, wiedza uczestników projektu wzrosła o historie radosne i smutne, społeczne i osobiste, niecodzienne oraz te napisane przez samo życie.

Po raz kolejny potwierdziła się wszystkim dobrze znana prawda, iż historię tworzą ludzie, a jej poznanie jest zawsze wynikiem dotknięcia cudzych przeżyć. Sprawy oczywiste z pozoru, choć wzbudzające refleksje dopiero po ich wypowiedzeniu na głos, zarysowały się w pełnej okazałości i pozwoliły spojrzeć na Nową Hutę jako na pomnik wyjątkowej historii ludzi i splotów zdarzeń. O tym, czym Huta miała być w zamiarach swych pomysłodawców i czym w efekcie się stała, wiadomo powszechnie lepiej lub gorzej. Celem projektu jest ukazanie Nowej Huty taką, jaka była i jest, widziana oczami swoich mieszkańców. Taka Huta jest intrygująca i żywa, jest miejscem, gdzie ludzie z całej Polski, doświadczeni i wychowani w najróżniejszy sposób, spotkali się po to, by zbudować swoją własną Małą Ojczyznę i budowali ją z najwyższym zapałem, by przeżyć w niej młodość i starość.

Dzięki świetnemu zaangażowaniu nowohuckich Seniorów w ramach projektu udało się zebrać materiał, który posłuży do stworzenia gry miejskiej na temat dziejów Nowej Huty. Wszystkich fanów gier terenowych, pasjonatów historii oraz tych, którzy chcieliby poznać Nową Hutę od środka, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza do udziału w zabawie. Szczegółowe informacje na temat rozgrywki pojawią się już niebawem na naszej stronie internetowej.

Poza świetną zabawą na świeżym powietrzu oraz możliwością sprawdzenia własnych umiejętności dochodzeniowych, istotą gry będzie wspólne poszukiwanie prawdy w kwestiach, które wciąż zajmują badaczy i historyków: czy możliwa była zgodna współpraca i wspólne życie ludzi tak różnych od siebie nawzajem? W jaki sposób Nowa Huta poradziła sobie z opinią „gorszej” części Krakowa? Czy wbrew temu, co pisał Ryszard Kapuściński o Hucie pełnej draństwa i bezduszności, była ona miejscem dobrym i przyjaznym? Sprawdźcie, jak to było z tą Nową Hutą…

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE