Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Aktualność
Wielka burza mózgów, czyli … i Ty możesz zostać galicyjskim milionerem!!! - projekt Mycielscy idzie do przodu

Wielka burza mózgów, czyli … i Ty możesz zostać galicyjskim milionerem!!! - projekt Mycielscy idzie do przodu

Podczas ostatnich zajęć fazy warsztatowej projektu „Mycielscy - hrabiowie, przedsiębiorcy czy naukowcy? Tajemnica rozkwitu Łuczanowic”, realizowanego przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, dzięki dotacji Instytutu Pileckiego w konkursie Pionierzy Polskiej Niepodległości, młodzi adepci wiedzy historycznej wykorzystali zdobyte do tej pory informacje po to, aby ułożyć plan pozwalający im na zyskanie sławy, pieniędzy i pozycji, czyli zostanie galicyjskim Wokulskim! Oczywiście nie tyle o Wokulskim, co o Mycielskim myślała młodzież oddając się arcyciekawym zajęciom zaproponowanym przez Michała Balogha.

Najpierw prowadzący wygłosił wstępną prelekcję na temat działalności gospodarczej w Galicji pod koniec wieku XIX, szczególnie o budowie kolei i fabrykach polskich. Po jej wysłuchaniu uczniowie otrzymali pierwsze zadanie do wykonania: mieli według określonych zasad zaprojektować trasę kolejową z Krakowa do Lwowa, a następnie włączyć do niej pomniejsze miejscowości. Na podstawie danych musieli zoptymalizować wydatki w ten sposób, by zarobić na tym jak najwięcej pieniędzy z biletów kolejowych i zapłacić jak najmniejszy podatek. Uczestnicy zajęć dla ułatwienia zadania otrzymali mapę Galicji z 1897 roku, która posłużyła im do wyznaczania tras i szacowania ich długości. Następnym zadaniem było obliczenie optymalnej ilość rafinerii ropy naftowej do wybudowania w Jaśle i Krośnie, tak aby pracujące na odpowiednim poziomie zakłady mogły zaspokoić zapotrzebowanie miast C. K. Monarchii: Wiednia, Budapesztu, Sarajewa i Pragi.

Materiały dotyczące dwóch powyższych zadań są dostępne TUTAJ.

Na zakończenie warsztatów młodzież wzięła udział w mini grze terenowej na terenie parku, pałacu i pobliskiego centrum osiedla Łuczanowice. Gra składała się z dwóch etapów, z których pierwszy dotyczył bezpośrednio pałacu, a drugi odnosił się do infrastruktury (religijnej) centrum dawnej wsi. Młodzież – przy pomocy pomysłodawcy zadań – poradziła sobie wprost śpiewająco i rozwiązała zadania w czasie krótszym niż 90 minut! Serdecznie gratulujemy takiego wyniku!

W miesiącach wakacyjnych trwać będą prace koncepcyjne, aby powrócić ze zdwojoną mocą we wrześniu, kiedy organizatorzy zaproszą do współtworzenia wydarzenia finałowego – gry oraz rekonstrukcji i pikniku w pałacowym parku na os. Łuczanowice. Szczegółowe informacje o projekcie będą pojawiać się na naszej stronie.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE