Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Aktualność
Cyrkowe wakacje Klubu 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta

Cyrkowe wakacje Klubu 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta

Klub 303

Tegoroczne wakacje to intensywny czas dla grup cyrkowych działających przy Klubie 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Na początku wakacji młodzi adepci sztuk cyrkowych zaprezentowali spektakl i poprowadzili warsztaty podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA. Wkrótce potem wyruszyli do dwóch państw europejskich, by doskonalić swoje umiejętności i tworzyć wspólnie z cyrkowcami z innych krajów wspaniałe widowiska.

W Projekcie Trójstronnej Wymiany Młodych Cyrkowców „Circus Triangle – Cyrkowy Trójkąt”, który w tym roku realizowany był w Weimarze w Niemczech, wzięło udział 43 uczestników z Polski, Niemiec i Francji. Takie spotkania odbywają się raz w roku, na zmianę w każdym z uczestniczących w projekcie krajów. Dla młodych cyrkowców z Polski udział w projekcie był okazją do spotkań z rówieśnikami z Francji i Niemiec, wspólnych ćwiczeń, wymiany doświadczeń i umiejętności oraz sposobów osiągnięcia sukcesu w wielu dziedzinach sztuki cyrkowej.

Podczas 10 dniowego pobytu w Weimarze uczestnicy projektu ćwiczyli w namiocie cyrkowym wyposażonym w specjalistyczny sprzęt. Treningi były najważniejszą częścią projektu i zajmowały dziennie od 6-8 godzin. W tym roku uczestnicy doskonalili się w takich dyscyplinach jak żonglerka indywidualna, żonglerka grupowa, akrobatyka powietrzna, akrobatyka partnerska i dynamiczna, klaunada, chodzenia po linie cyrkowej, chodzenia na szczudłach. Na zakończenie projektu uczestnicy dali pokaz cyrkowych umiejętności podczas występu na ulicach Weimaru przy licznie zgromadzonej publiczności. Projekt był realizowany dzięki współpracy czterech międzynarodowych instytucji zajmujących się dzianiami cyrkowymi: Klubu 303 Ośrodka Kultury Krakow-Nowa Huta (Kraków, Polska), Kinder- und Jugendzirkus Tasifan (Weimar, Niemcy), Stowarzyszenia Gwennili (Quimper, Francja), Stowarzyszenia Naphtaline (Loctudy, Francja).

Nieco starsza grupa nowohuckich cyrkowców wzięła natomiast udział w kolejnym projekcie realizowanym we współpracy z Teatrem Zéotrope. Kontakty pomiędzy Klubem 303 a teatrem działającym we francuskiej miejscowości Villeurbanne trwają już 10 lat. Projekt zakładał wymianę doświadczeń, wspólne tworzenie widowisk teatralno-cyrkowych jak również szerzenie idei pracy na rzecz lokalnej społeczności. Dotychczas grupy zrealizowały dwa projekty „Szekspir Projekt” w latach 2009-2012 i „Moon” w latach 2015-2017. Tegoroczny, zatytułowany „Monster”, został zorganizowany na okoliczność obchodów 20-lecia działalności Teatru Zéotrope. Aktorzy i cyrkowcy wspólnie pracowali nad spektaklem, którego premiera miała miejsce 13 lipca we Francji. Uczestnicy z Polski swoim autorskim przedstawieniem ogniowym, dodatkowo uświetnili obchody jubileuszu teatru. Podczas pobytu grupy polskiej w Villeurbanne nie zabrakło czasu na spotkania integracyjne– m.in. warsztaty ze środowiskiem lokalnym, które bardzo dobrze zna polskich cyrkowców i chętnie uczestniczy we wspólnych przedsięwzięciach. Lokalna społeczność gościła Polaków w swoich domach i była mocno zaangażowana w organizację pobytu cyrkowców w ich dzielnicy. Współpraca polsko-francuskich artystów to ogromne pole do wspólnych działań na rzecz edukacji kulturalnej swoich dzielnic, szansa na nawiązanie silnych przyjaźni, wzajemne inspiracje do pracy ze środowiskiem lokalnym, wymiana doświadczeń scenicznych, wzajemna nauka zupełnie nowych dyscyplin artystycznych (teatru i cyrku), praca doświadczonych dorosłych aktorów” z Francji z „młodymi” cyrkowcami z Polski.

Udział w tych międzynarodowych projektach możliwy był dzięki wsparciu Urzędu Miasta Krakowa.

Jeszcze w sierpniu Klub 303 zaprosi mieszkańców Kraków do CyrKawiaRni, czyli plenerowej kawiarni cyrkowej, a od początku roku szkolnego prowadzony będzie nabór do grup cyrkowych dla wszystkich zainteresowanych zdobywaniem nowych, wyjątkowych umiejętności zręcznościowych, akrobatycznych, sprawnościowych, aktorskich i wielu innych. 

powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE