Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Aktualność
Koncert Moniuszkowski - Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich

Koncert Moniuszkowski - Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich

Muzyczne Spotkania Na Wzgórzach Krzesławickich

26 października 2019 r. - godz. 19.00, Kościół Miłosierdzia Bożego, os. Na Wzgórzach 1a

Nie tylko Halka i Straszny Dwór! Stanisław Moniuszko przez większość Polaków kojarzony jest głównie jako autor oper narodowych. Nieco w cieniu osiągnięć w dziedzinie muzyki świeckiej pozostaje twórczość kościelna tego znakomitego artysty. W Roku Moniuszkowskim organizatorzy cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich pragną przybliżyć ten nurt w dorobku artystycznym kompozytora, zapraszając na koncert muzyki sakralnej.

Spośród licznych kompozycji nurtu religijnego autorstwa mistrza liryki wokalnej, warto podkreślić szczególne piękno tkwiące w siedmiu cyklach mszalnych. To właśnie dwa z nich wykonane zostaną podczas Koncertu Moniuszkowskiego, który odbędzie się w sobotę, 26 października o godz. 19.00 w kościele Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich.

Koncert otworzy mało znana Msza polska d-moll, przeznaczona na chór kameralny, sopran, bas i organy. Tekst części stałych mszy napisany jest w języku polskim, co w czasach tworzenia kompozycji nie było praktykowane.

Za najciekawsze dzieło nurtu religijnego autorstwa Stanisława Moniuszki uznawana jest Msza łacińska Es-dur, która stanowić będzie kolejny punkt programu koncertu. Przeznaczona jest na cztery głosy solowe, chór mieszany, kwintet smyczkowy i organy. Powstanie Mszy Es-dur zbiegło się w czasie z końcowym okresem pracy Moniuszki w warszawskim Instytucie Muzycznym, gdzie prowadził klasę chóru. Kompozytor zadedykował utwór uczniom i uczennicom Instytutu Muzycznego „na pamiątkę wspólnej pracy” i to właśnie wdzięczni wychowankowie wykonali kompozycję po raz pierwszy w listopadzie 1865 roku w warszawskiej katedrze św. Jana. Za sprawą cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich historia zatoczy koło, bowiem organizatorzy koncertu interpretację dzieła powierzyli młodzieży.

Wykonawcami zbliżającego się koncertu będzie Orkiestra i Chór Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie pod dyrekcją Marcelego Kolaski. Za przygotowanie chóru i dyrygowanie odpowiedzialny jest Marek Hampel. Partie sopranu wykona Katarzyna Śmigla, a basu Kasper Boliński. Za nowohuckimi organami zasiądą Paweł Lelek i Wojciech Warykiewicz.

Organizatorami cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich są Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Parafia Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich i Rada Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Głos. Tygodnik Nowohucki, Radio Plus oraz Dziennik Polski.

Wstęp wolny!

powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE