Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Aktualność
NH70 w obiektywie - sfotografuj Nową Hutę

NH70 w obiektywie - sfotografuj Nową Hutę

W ramach projektu „NH70 – społeczność, tradycja i historia” zapraszamy nowohuckich (ale nie tylko) fotografów - zawodowców i amatorów do wykonania zdjęć zakątków Nowej Huty, które mogą stać się częścią wydawanego w ramach projektu albumu. Wybrane zdjęcia posłużą jako ilustracje do opowieści mieszkańców o historiach, tradycjach i osobach związanych z Nową Hutą. 

Wspomnienia częściowo zgromadzone zostały w ramach ubiegłorocznego projektu Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta „O Nowej to Hucie piosenka… - 70 lat sztuki i historii” dofinansowanego w konkursie Edukacja kulturowa 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Radę Miasta Krakowa.

Miejsca, których dotyczą opowieści to Plac Centralny, Aleja Róż, Łąki Nowohuckie, Zalew Nowohucki, Kościółek w Krzesławicach, Szkoła Jana Matejki w Krzesławicach, Kombinat, Dom Heleny Mierzwiny, os. Kościelniki, os. Kantorowice, Fort w Mistrzejowicach, Dworek Mycielskich w Łuczanowicach, os. Chałupki, Arka Pana, os. Branice, os. Grębałów, nowohuckie schrony, pas startowy w Czyżynach, działki w Czyżynach oraz górka na II Pułku Lotniczego. Do tego dochodzą także wydarzenia i legendy związane z nowohuckimi przestrzeniami. Niektóre z nich mogą wydać się oczywiste, inne zapewne wzbudzą ciekawość czy zdumienie, a kilka będzie wymagało doprecyzowania. Pełna lista tematów do fotografowania znajduje się TUTAJ.

Ponieważ zdjęcia mają być ilustracjami do opowieści, dlatego prosimy o wcześniejsze zapoznanie się z historiami publikowanymi sukcesywnie na fanpage’u projektu w serwisie Facebook. W celu otrzymania opowieści o miejscu lub historii, które nie były jeszcze zaprezentowane, zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem nowahuta70@gmail.com.

Do projektu można zgłosić zarówno zdjęcia współczesne – wykonane specjalnie na cele projektowe jak i te dawne - związane z danym miejscem i historią. Warunkiem jest to, aby osoba przesyłająca zdjęcie dysponowała prawami autorskimi do fotografii i była skłonna przekazać je organizatorom zadania w celu wykorzystania zdjęć w projekcie (w fotogalerii on-line, na wystawie lub w albumie). Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o zapoznanie się z regulaminem. Zgłoszenia udziału oraz przesłania zdjęcia można dokonać do końca lipca br.

W ramach projektu prowadzone są także konsultacje fotograficzne. Chętne osoby mogą zwrócić się z prośbą o ocenę wykonanego przez siebie zdjęcia. Konsultacje prowadzi Marcin Koleśnik – artysta plastyk wywodzący się ze „starej” Nowej Huty, który ukończył studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Adama Brinckena (dyplom z wyróżnieniem w 2006 r.). Po studiach prowadził działalność w grupie „Okolice 80” (wystawy w Polsce i Niemczech) oraz brał udział w licznych projektach artystycznych. Do działalności malarskiej dołączyła aktywność na polu komiksu, plakatu, ilustracji oraz praca w filmie. Obecnie prowadzi klasę rysunku i storyboardu w AMA Film School w Krakowie i zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem, fotografią artystyczną i krajobrazową, ale również opracowywaniem graficznym i składem książek artystycznych. W ubiegłym roku jego wybrane prace malarskie można było podziwiać w ARTzonie na wystawie „Siódme poty”.

W razie dodatkowych pytań można kontaktować się z koordynatorką projekt pod adresem: weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE