Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Aktualność
NH70 – społeczność, tradycja i historia - Emocje zaklęte w słowach

NH70 – społeczność, tradycja i historia - Emocje zaklęte w słowach

Oprócz miejsc, osób i wydarzeń, to właśnie emocje okazały się być najważniejszymi bohaterami opowieści, które udało się zgromadzić podczas warsztatów literackich projektu „NH70 – społeczność, tradycja i historia”. I były to nie tylko uczucia tych osób, które dzieliły się swoimi osobistymi wspomnieniami, opowiadały o znanych wszystkim miejscach oraz wydarzeniach z zupełnie nieoczekiwanej perspektywy, jak też dawały świadectwo temu, w jaki sposób tradycja nadal żyje na terenach dawnych podkrakowskich wsi – dzisiejszych osiedli Nowej Huty. Opowieści wywoływały również ogromne wrażenie i wzruszenie oraz niejednokrotnie zaskoczenie u osób je zbierających, które stawały się świadkami historii najbliższej, która czasami żyje w pamięci pojedynczej osoby lub niewielkiej grupy mieszkańców Nowej Huty. Właściwie każda rozmowa i każdy wywiad był nie tylko okazją do odtwarzania przeszłości, ale również do utrwalania bardzo subiektywnego sposobu patrzenie na świat osób z różnych pokoleń, wychowywanych w różnych okolicach i w odmiennych warunkach, połączonych jednak przez wspólne miejsce zamieszkania – Nową Hutę. I właśnie taki będzie nasz album: prezentujący indywidualne podejście różnych mieszkańców i utrwalający te miejsca, osoby i wydarzenia, które wydawały się im najważniejsze.

W efekcie rozmów i spotkań indywidualnych, powstało 25 zarysów opowieści, które po zredagowaniu i uzupełnieniu trafią do naszego albumu. Niektóre z nich to historie, które poznaliśmy już w ubiegłym roku przy okazji zadania „O Nowej to Hucie piosenka…”, a w tym roku uzupełniliśmy, ponownie konsultując je z autorami, inne zaś – zupełnie świeże i pozyskane w realizowanym obecnie projekcie – to historie bądź opowiedziane w całości przez jedną osobę, bądź stanowiące kompilację wielu opowieści.

Jeśli ktoś chciałby jeszcze podzielić się z nami swoimi wspomnieniami dotyczącymi publikowanych przez nas na profilu projektu na Facebooku miejsc, a w szczególności Zalewu, Łąk lub ubiegłorocznych obchodów 70 – lecia Nowej Huty, bardzo prosimy o kontakt telefoniczny z koordynatorką projektu: 609 338 944 lub mailowy: nowahuta70@gmail.com. Zachęcamy również do zgłaszania opowieści o innych miejscach – wszak nasz album dopiero się tworzy, a to właśnie Wy decydujecie, co się w nim znajdzie! Na wszystkie głosy w sprawie opowieści czekamy jeszcze do końca lipca.

Przypominamy również o możliwości nadsyłania zdjęć – dawnych i współczesnych, które utworzą galerię projektu on-line oraz będą mogły się znaleźć na wystawie lub w albumie. Warunkiem koniecznym przesłania zdjęć jest wypełnienie deklaracji uczestnictwa dostępnej w zakładce projektu na stronie Ośrodka Kultury Kraków–Nowa Huta. Zdjęcia lub skany fotografii należy przesyłać na adres nowahuta70@gmail.com najpóźniej do 16 sierpnia 2020 roku.

Dziękujemy wszystkim, którzy angażują się w działania projektu, a najbardziej osobom, które podzieliły się z nami swoimi wspomnieniami. Czekamy na kolejnych nowohucian i miłośników Huty, którzy zechcą wraz z nami utrwalić swoje opowieści lub będą chętni, aby podzielić się z nami pięknem Nowej Huty uchwyconym na zdjęciach.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”

powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE