Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Relacja
Kiedy chochoły przynoszą wiersze, czyli Noc Poezji na peryferiach Nowej Huty

Kiedy chochoły przynoszą wiersze, czyli Noc Poezji na peryferiach Nowej Huty

Za nami wydarzenia 7. edycji Nocy Poezji, które dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Kraków zostały zorganizowane w Klubach Aneks, Jedność, Herkules, Karino i Pod Kasztanami.

Obchody krakowskiego święta liryki, w tym roku odbywające się pod hasłem uczczenia 110. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego, rozpoczęły się w klubach Ośrodka Kultury już 4 października.

Przez kilka dni na nowohuckich, peryferyjnych osiedlach takich jak Łuczanowice, Branice, Chałupki, Kościelniki i Wolica odbywały się intensywne warsztaty plastyczne, podczas których międzypokoleniowe grupy mieszkańców tworzyły artystyczne chochoły, które ożyły w sobotnią noc kulminującą obchody Nocy Poezji.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się również z wielowymiarową działalnością twórcy Wesela – ze szczególnym uwzględnieniem jego twórczości plastycznej. Dzięki wielu interaktywnym zadaniom – jak np. układanki i puzzle z witrażami, szkicami czy obrazami Wyspiańskiego – uczestnicy zajęć utrwalili zdobytą wiedzę, a ponadto… sami poniekąd stali się twórcami!

Dokładnie 7 października o godzinie 16.00 synchronicznie w pięciu wyżej wymienionych klubach Ośrodka rozpoczęły się warsztaty literackie, podczas których dzieci i dorośli bawili się wspólnie tworząc poetyckie lampiony opatrzone cytatami z dramatów i wierszy autora Klątwy i Nocy Listopadowej oraz łamiąc głowy na kalamburach i krzyżówkach związanych z językiem Wyspiańskiego – w tym z gwarą krakowską – jak też zgłębiając zagadnienia związane z historycznymi i kulturowymi konotacjami dzieł literackich Artysty.

Warsztaty zakończyły działania „wyprowadzające” poezję i sztukę Wyspiańskiego z ram obrazów i okładek ksiąg. Osoby biorące udział w zajęciach przeniosły się w głąb obrazów dzięki pięknym monidłom stworzonym na podstawie obrazów Wyspiańskiego, utworzyły żywe obrazy poetyckie na wzór popularnych pod koniec XIX wieku inscenizacji parateatralnych, a na koniec wyprowadziły oświetlone chochoły przed kluby, gdzie pozostały one na całą symboliczną noc – jasne dowody obecności poezji i magii sztuki w mroku październikowej nocy…

Jednak nie wszystkie słomiane widziadła zdecydowały się strzec tej nocy klubów. Niektóre – wraz ze swoimi stwórcami – wyruszyły na Wolicę, gdzie powietrze aż zgęstniało od magii, kiedy wśród śpiewów przez osiedle przeszły pochody przedstawicieli mieszkańców wszystkich pięciu osiedli. Krakowianie w różnym wieku, większość w strojach ludowych, z lampionami w ręku ponieśli do Klubu Jedność nie tylko barwne, podświetlone postacie chochołów, ale również to, co „w duszy gra” – czyli poezję, która królowała podczas koncertu w Klubie Jedność.

Podczas koncertu zostały wykonane utwory własne zaproszonego zespołu poezji śpiewanej. Oprócz własnych kompozycji, duet wykonał również wybrane piosenki z repertuaru Piwnicy Pod Baranami oraz aranżacje utworów Sławy Przybylskiej czy Marka Grechuty. Były wśród nich piosenki do słów Stanisława Wyspiańskiego, Anny Achmatowej, Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej, Adama Ziemianina czy Tadeusza Śliwiaka.

Koncert składał się nie tylko z piosenek, ale również – i przede wszystkim – z wierszy czytanych przed przedstawicieli Klubów, wśród których znalazł się również związany z Klubem Aneks Piotr Piecha, aktor Teatru Ludowego. Prezentowane podczas koncertu wiersze zostały wybrane według klucza tematyki krakowskiej, weselnej lub jesiennej, a wszystkie związane były z naszym miastem bądź przez tematykę, bądź przez osoby autorów.

Może sprawiło to wzruszenie czytających, a może ciemność nocy, blask zapalonych świec i obecność magicznych chochołów na scenie oraz dookoła Klubu Jedność, ale każdy z utworów rozbrzmiewających ze sceny stawał się niezwykle osobisty i emocjonalny, jakby wśród osób zgromadzonych na sali zagościli ci, którzy te piękne słowa napisali i teraz wypowiadali je głosami występujących artystów…

I choć - jak wiadomo - nie każdy rodzi się poetą, to jednak w tą jedną, wyjątkową Noc Poezji każdy uczestnik koncertu mógł się nim choć na chwilę stać.

Galeria zdjęć z warsztatów plastycznych i literackich

Galeria zdjęć z pochodu i koncertu finałowego

 |  powrót do listy relacji...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE