Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Relacja
Jak Kultura sąsiedzka gości się w Warszawie, czyli jednodniowe intensywne zwiedzanie i stolicy poznawanie

Jak Kultura sąsiedzka gości się w Warszawie, czyli jednodniowe intensywne zwiedzanie i stolicy poznawanie

W niedzielę, 15 października 2017 roku, dopiero wstawał blady świt, kiedy pod Klubem Herkules zgromadzili się żądni wrażeń i kulturalnych odczuć członkowie grupy projektowej z osiedla Branice. Busem udali się oni prosto do Warszawy, aby zweryfikować, a w niektórych przypadkach dopiero zbudować swój sąd na temat stolicy. Cóż, najwyższy czas, aby stary antagonizm na linii Kraków – Warszawa odszedł do lamusa – w końcu stolice Polski powinny być z siebie nawzajem dumne! I taki cel – pokazania piękna, bogactwa kultury oraz unikatowej atmosfery grodu Warsa i Sawy – przyświecał wyprawie nowohucian.

Punktem, od którego uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie, był Pałac Kultury i Nauki, z którego tarasu widokowego rozpoznawali najbardziej charakterystyczne budynki miasta oraz podziwiali panoramę w promieniach jesiennego słońca. Wszak, ze względu na pochodzenie z Nowej Huty, koniecznie musieli obejrzeć – również od środka – ten najbardziej znany relikt architektury z okresu PRL-u, jaki znajduje się w Warszawie.

Spod Pałacu grupa udała się do Łazienek Królewskich, gdzie pod opieką dwóch przewodniczek, wyruszyła w podróż nie tyle po kompleksie pałacowo – ogrodowym, co po historii zmierzchu I Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród pomroki dziejów odkrywali unikatowe dzieła sztuki z epoki Stanisława Augusta i chłonęli atmosferę budynków z tamtej epoki. Odwiedzili Pałac na Wodzie, Biały Domek oraz Oranżerię. Podczas zwiedzania Pałacu Myśliwieckiego natomiast zanurzyli się w czasach, kiedy Polska czerpała nadzieję na odrodzenie z podbojów Napoleona i kiedy po upadku jego armii zmuszona była do znoszenia przez ponad 100 lat jarzma niewoli. Wokół tańczyły cienie: Stanisława Augusta Poniatowskiego – początkowo pełnego entuzjazmu, a następnie trawionego bezsiłą, niesfornego Józefa Poniatowskiego, który z czasem przedzierzgnął się w gorliwego orędownika sprawy niepodległości, złowrogiego Wielkiego Księcia Konstantego i jego nieszczęsnej polskiej żony, Joanny Grudzińskiej. Na terenie Łazienek oprócz spotkania z historią i kulturą, uczestnicy podziwiali również uroki natury - rzeczywiste blaski złocistych liści oraz puszystych kitek wszędobylskich wiewiórek i ogonów majestatycznych pawi przechadzających się w cieniu drzew.

Z Łazienek grupa udała się do bratniej, jeśli chodzi o architekturę, w stosunku do centrum Huty, dzielnicy Warszawy – Muranowa, gdzie w bliskim sąsiedztwie Muzeum Żydów Polskich POLIN, był czas na posiłek. A po obiedzie na uczestników czekało Krakowskie Przedmieście ze swoimi kościołami, Pałacem Prezydenckim i innymi atrakcjami - pięknie oświetlone w zapadającym powoli wieczorze, a potem Plac Zamkowy i Stare Miasto wraz z pomnikami Małego Powstańca oraz Syrenki.

Na zakończenie zwiedzania pozostało trochę czasu wolnego, który część wycieczki wykorzystała na delektowanie się atmosferą warszawskiej starówki przy filiżance kawy, podczas gdy druga część uczestników wyjazdu wzięła udział we mszy świętej w Katedrze Archidiecezji. Zwieńczeniem wycieczki było odwiedzenie pomnika Marszałka Piłsudskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza. Ku zaskoczeniu i wielkiej dumie zebranych, tuż koło statui twórcy II Rzeczypospolitej, grupa odnalazła tablicę poświęconą generałowi Michałowi Karaszewiczowi–Tokarzewskiemu, patronowi ulicy, na której znajduje się Klub Herkules.

Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i pełni wrażeń raz jeszcze przejechali przez pięknie iluminowane Śródmieście stolicy, by wyruszyć w drogę powrotną ku Małopolsce.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017.

zobacz galerię zdjęć...  |  powrót do listy relacji...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE