Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Relacja
Sąsiedzkie obchody Święta Niepodległości

Sąsiedzkie obchody Święta Niepodległości

Finał działań projektu Kultura sąsiedzka w Klubie Pod Kasztanami przybrał uroczystą postać Wieczornicy Patriotycznej i został zorganizowany dokładnie w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2017 roku.

Na początku spotkania w repertuarze patriotycznym zaprezentował się zespół Kościelanki pod kierownictwem artystycznym pani Elżbiety Budzeń. Wzniosły nastrój został zbudowany nie tylko poprzez wspaniałe biało-czerwone dekoracje sali klubu, ale również dzięki wzruszającej przemowie kierowniczki Klubu – Agnieszki Szczepańskiej – w której wspominała bohaterów walczących za naszą Ojczyznę, w tym również tych związanych z osiedlami Kościelniki i Wróżenice. Wyrazem lokalnego patriotyzmu były też piękne wiersze kościelnickich poetów o tematyce patriotycznej, które zostały zaprezentowane podczas wieczoru.

Po części oficjalnej spotkania, głos zabrali również goście, którzy zaszczycili Wieczornicę swoją obecnością – wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa pan Sławomir Pietrzyk oraz Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII – pan Stanisław Moryc, który wspomniał zmarłego niedawno radnego Dzielnicy - Jerzego Dańca. Jego pamięć została uczczona przez zgromadzonych minutą ciszy.

Podczas drugiej części spotkania wystąpiła z niezwykłym recitalem mieszkanka Kościelnik i członkini zespołu Kościelanki – Józefa Zelek. Przy dźwiękach akordeonu zaprezentowała piosenki przywodzące na myśl pieśni międzywojennych gwiazd polskiej estrady. Do wspólnego śpiewania przyłączyli się również zgromadzeni goście, w tym również ci, którzy przybyli z pozostałych zaangażowanych w projekt osiedli. Wspólnie wykonali pieśni patriotyczne i żołnierskie, powspominali bliskich, którzy walczyli za Ojczyznę oraz żywo, do późnych godzin wieczornych, dyskutowali na temat współczesnych definicji słów „wolność” i „patriotyzm”.

Działanie w ramach projektu Kultura sąsiedzka dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017.

zobacz galerię zdjęć...  |  powrót do listy relacji...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE