Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Relacja
Święto ziemniaka w Klubie Herkules

Święto ziemniaka w Klubie Herkules

W Klubie Herkules decyzją grupy projektowej oraz mieszkańców osiedla, postanowiono połączyć drugą interwencję projektu Kultura sąsiedzka (czyli profesjonalny pokaz sztuki kulinarnej) oraz obchody Święta Ziemniaka, które zostały zaprojektowane jako wielkie, sąsiedzkie spotkanie nie tylko dla uczestników projektu, ale również dla wszystkich wielbicieli kartofli, z których uprawy słyną Branice!

Święto Ziemniaka w Klubie Herkules jest organizowane od czterech lat, lecz dzięki udziałowi mieszkańców osiedla w szeroko zakrojonych działaniach sąsiedzkich, w tym roku zyskało ono zupełnie nową jakość.

Spotkanie, prowadzone przez konferansjera, Waldemara Cichego, rozpoczęło się od powitania przybyłych gości – m. in. wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa pana Sławomira Pietrzyka, Przewodniczącego Rady Dzielnicy XVIII – pana Stanisław Moryc, radnych Dzielnicy XVIII, Dyrektorki Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta pani Małgorzaty Jezutek oraz mieszkańców Branic, Chałupek, Kościelników i Wolicy, czyli „sąsiedzkich” osiedli biorących udział w projekcie. Na wstępie została również powołana komisja konkursowa, która otrzymała trudne zadanie oceny prac zgłoszonych w trzech dużych ziemniaczanych konkursach: hodowlanym, plastycznym i kulinarnym.

Podczas obrad jury mikrofon został przekazany zespołowi Nutki z Klubu Herkules, którego członkinie uraczyły zebranych recitalem popularnych piosenek ze zmienionym tekstem, by ich słowa mówiły o bohaterze branickiego święta oraz o szeroko pojętej sąsiedzkości. Widownia zgotowała zespołowi gromkie brawa.

Następnie na scenie Klubu rozpoczął się pokaz kulinarny przygotowany przez Catering&BBQ by Adam Bieńko, podczas którego zaprezentowano przygotowywanie zdrowych dań z wykorzystaniem kartofli – sałatki rybnej, zupy, omletu czy tortilli. Pokaz ten był realizacją drugiej inicjatywy sąsiedzkiej grupy projektowej z Klubu Herkules.

Podczas spotkania zorganizowano wiele zabaw, w których ziemniak stanowił motyw przewodni, ogłoszono również wyłonionych przez jury zwycięzców – mistrzów ziemniaczanej kuchni, hodowców najciekawszych i największych kartofli oraz artystów wykorzystujących ziemniaki jako tworzywo do swoich prac. Ze względu na unikalny charakter wielu prac, oprócz nagród głównych w tym roku przyznano wiele równorzędnych wyróżnień.

Kartoflana zabawa trwała do późnych godzin wieczornych i była okazją do integracji, wymiany doświadczeń, zabawy oraz oczywiście konsumpcji ziemniaczanych i nie tylko dzieł sztuki kulinarnej. Podczas pożegnania gości kierowniczka Klubu, Dorota Adamska, zaprosiła zebranych na ostatnie spotkanie sąsiedzkie projektu, które nosi tytuł Ukryte talenty – dzieło rąk, które odbędzie się w najbliższy piątek (17.11.2017) o godzinie 17.00 w Klubie Jedność.

Działanie w ramach projektu Kultura sąsiedzka dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017.

zobacz galerię zdjęć...  |  powrót do listy relacji...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE