Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Relacja
Dwa dni pełne poezji i uroczysta gala w Klubie Aneks

Dwa dni pełne poezji i uroczysta gala w Klubie Aneks

W tym rok konkurs recytatorski z cyklu „Mój świat” realizowany od wielu lat w Klubie Aneks na os. Łuczanowice odbył się w ramach wydarzeń 8. krakowskiej Nocy Poezji. Ze względu na to, że jednym z jej patronów był Tadeusz Śliwiak – autor ponad 170 wierszy dla dzieci - to właśnie utwory dla najmłodszych tego poety stały się w naturalny sposób repertuarem młodych recytatorów.

Aby dopełnić "śliwiakowego" charakteru całości przedsięwzięcia, przewodniczącą jury w tym roku zgodziła się zostać Weronika Śliwiak – poetka, tłumaczka literatury dziecięcej oraz redaktorka książek, a prywatnie – córka Tadeusza Śliwiaka.

W konkursie wzięło udział 70 uczestników – 32 w kategorii przedszkolnej oraz 38 w kategorii Szkół Podstawowych. Najmłodszy uczestnik konkursu miał 3 lata, najstarszy – 9. W konkursie dzieci prezentowały utwory głównie w pojedynkę, wystąpił też jeden duet.

Największą popularnością cieszyły się wierszyki mówiące o żabich psotach – usłyszeliśmy wspaniałe interpretacje „Żabek z Rabki”, „Żabiego koncertu” czy „Zakochanej żaby”. Na drugim miejscu pod względem popularności wykonań uplasował się wiersz „Kaczor i mewa” oraz „Spotkał kucharz krokodyla”. W konkursie pojawiły się też wiersze o tematyce krakowskiej takie jak „Diabeł i baba”, „Krakowski hejnał” czy „Przekupka i żak”. Uczestnicy sięgnęli tez po mniej znane wiersze Śliwiaka, które wzbudziły zdumienie wśród jurorów. Jedna osoba recytowała nawet wiersz „dla dorosłych”.

Przesłuchania konkursowe trwały dwa dni – 2. i 3. października. Po przesłuchaniach uczestnicy otrzymywali dyplomy, a dzięki hojności Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Huty, również książeczki z wierszami Tadeusza Śliwiaka „Krakowski szlak Bajkoteki”. Laureaci konkursu (osoby wyróżnione i nagrodzone) zostały natomiast zaproszone na uroczystą galę w Pałacu Mycielskich, która odbyła się 6 października o godz. 15 i podczas której laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz gry planszowe „Krakowski szlak Bajkoteki” przekazane organizatorom przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty. Najlepsi i najodważniejsi recytatorzy mieli okazję zaprezentować swój kunszt podczas gali przed tłumnie zebraną publiką.

W kategorii przedszkoli wyróżnienia otrzymali:

1. Krzysztof Kawecki za wiersz „Zakochana żaba”
2. Magdalena Socha za wiersz „Spotkał kucharz krokodyla”
3. Maja Orzechowska za wiersz „Żabi koncert”
4. Barbara Zajda za wiersz „Zakochana żaba”
5. Bartłomiej Bieniasz za wiersz „Spotkał kucharz krokodyla”
6. Dominika Staroń za wiersz „Spotkał kucharz krokodyla”

Zaś w kategorii szkół wyróżniania trafiły do rąk:
1. Bartosza Mleczko za wiersz „Spotkał kucharz krokodyla”
2. Zuzanny Gawryś recytującej wiersz „Diabeł i baba”
3. Mateusza Palucha za wiersz „Diabeł i baba”
4. Aleksandry Opieli za recytację „Diabła i baby”
5. Gabriela Rzepnia za wiersz „Imieninowy prezent”
6. Nadii Gościniak za recytację „Zakochanej żaby”

Wśród przedszkolaków najlepszymi recytatorami okazali się nagrodzeni:
1. Natalia Grzywacz – I miejsce (ex aequo) za wiersz „Zakochana żaba”
2. Małgorzata Gruza - I miejsce (ex aequo) za wiersz „Kaczor i mewa”
3. Adamski Mikołaj – II miejsce za wiersz „Spotkał kucharz krokodyla”
4. Zuzanna Sokół i Aleksandra Majka (duet) – III miejsce za wiersz „Krakowski hejnał”

Wśród recytatorów w wieku wczesnoszkolnym, najlepsi okazali się:
1. Antoni Oleksy – I miejsce za wiersz „Przekupka i żak”
2. Daria Szot – II miejsce (ex aequo) za wiersz „Żabi koncert”
3. Emilia Smoleń - II miejsce (ex aequo) za wiersz „Żabki z Rabki”
4. Alicja Baster – III miejsce (ex aequo) za wiersz „Koncert na leśnej polanie”
5. Emilia Czekaj - III miejsce (ex aequo) za wiersz „Chmura i chmurka”
6. Hanna Żak - III miejsce (ex aequo) za wiersz „Kaczor i mewa”.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Bardzo dziękujemy członkom jury, nauczycielom, rodzicom, a przede wszystkim młodym artystom za udział w naszym konkursie i zapraszamy już za rok!

Projekt był współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

zobacz galerię zdjęć...  |  powrót do listy relacji...

 



 

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE