Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Relacja
Nowohucka Noc Poezji z Polskim Językiem Migowym

Nowohucka Noc Poezji z Polskim Językiem Migowym

W ramach 8. edycji krakowskiej Nocy Poezji w Klubie Jędruś odbył się wyjątkowy wieczór poetycki, w którym poezję znaną osobom posługującym się językiem werbalnym połączyliśmy z poezją języka migowego. Całość wydarzenia była tłumaczona z języka polskiego na polski język migowy (PJM) oraz z polskiego języka migowego na język polski. Spotkanie składało się z trzech zazębiających się z sobą części.

Pierwszą był wykład na temat poezji migowej przeprowadzony przez Edytę Kozub - natywną użytkowniczkę PJM, który odbywał się właśnie w jej rodzimym języku. Prelegentka przedstawiła ideę poezji migowej, jej podstawowe założenia i narzędzia, opowiedziała o różnicach między tradycyjna poezją pisaną/mówioną, a poezją migową. Edyta Kozub zaprezentowała również nagrania mistrzów poezji migowej oraz zaprezentowała własne kompozycje.

Drugą część spotkania stanowiła prezentacja wierszy poetów i poetek. W pierwszej kolejności słyszące poetki i poeci przeczytali swoje wiersze, które były tłumaczone na PJM. Następnie osoby Głuche zaprezentowały poezję migową. W tej części udział wzięli twórcy słyszący: Weronika Śliwiak, Marcin Urban, Martyna Nowicka oraz Głusi: Paulina Szwed, Dominika Feiglewicz, Patrycja Nosowicz i Rafał Bołdys.

Trzecią część stanowiły warsztaty poezji migowej oraz konkurs. Uczestnicy spotkania mieli okazję przećwiczyć swoje umiejętności w miganiu poezji zdobyte w pierwszej części spotkania. Każda chętna uczestniczka lub uczestnik mogli zaprezentować wybrane przez siebie hasło albo frazę innym uczestnikom warsztatów.

Wydarzenie to było bezprecedensowym spotkaniem i okazją do integracji dla osób głuchych oraz osób słyszących. Zarówno wykład Edyty Kozub, jak i prezentacje poezji miganej wzbudziły bardzo pozytywne reakcje i zachwyt uczestników. Warsztaty poezji okazały się bardzo inspirujące. Spotkanie to było też ważne dla osób ze środowiska osób głuchych – nie często zdarzają się wydarzenie promujące Kulturę Głuchych, w tym kulturę wysoką, które byłyby dostępne dla osób głuchych oraz słyszących odbiorców.

Projekt był współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

zobacz galerię zdjęć...  |  powrót do listy relacji...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE