Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Relacja
To była akcja! Jaka? Partycypacja!

To była akcja! Jaka? Partycypacja!

Realizacja siedmiu oddolnych inicjatyw, czyli projektów stworzonych i opracowanych przez mieszkańców Nowej Huty, złożyła się na działania projektu „Akcja partycypacja? W OK! – część II”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne. Drugi etap programu trwał od sierpnia do listopada 2018 roku w klubach Jędruś oraz Dukat Ośrodka Kultury Kraków–Nowa Huta, swoim zasięgiem obejmując realizację lokalnych potrzeb kulturalnych mieszkańców osiedli Centrum A oraz Grębałów, na terenie których działają wspomniane kluby.

Spośród pomysłów, wymyślonych i opracowanych w I części projektu, komisja pod przewodnictwem p. Agaty Lisowicz–Wali, koordynatorki projektu z ramienia Narodowego Centrum Kultury, wybrała najciekawsze. Dzięki zaakceptowaniu ich przez grantodawcę, mieszkańcy Nowej Huty mogli zorganizować wiele ciekawych przedsięwzięć. Były to m.in. cykle warsztatów kreatywnych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, projekcje filmów i specjalnie dedykowane dla uczestników zajęć koncerty, czy spacery poznawcze po Nowej Hucie pod okiem przewodnika. W projekcie odbywały się również cyklicznie zajęcia wzmacniające potencjał kulturowy i pewność siebie u kobiet, seniorzy za pomocą ruchu i tańca podróżowali do najdalszych zakątków globu, natomiast w Klubie Dukat rozpoczęła swoją działalność Kawiarenka sąsiedzka… Większość zajęć projektowych – ze względu na ogromne zainteresowanie mieszkańców – zostanie włączona na stałe do oferty klubów.

Wyjątkową inicjatywą, stworzoną przy ogromnym zaangażowaniu młodych nowohucian, była rozegrana w przeddzień Święta Niepodległości gra terenowa „Skarby PRL-u”. Pomysł zainicjowała grupa, która podczas realizacji inicjatywy nie tylko rozrosła się, ale również przyjęła wdzięczną nazwę Escape City. Gra, traktująca o wydarzeniach historycznych, sztuce i życiu codziennym Nowej Huty od lat 50–tych XX wieku po współczesność, okazała się wspaniałą propozycją dla całych rodzin, szczególnie w przededniu 70-lecia istnienia dzielnicy! W przyszłości współpraca Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta z pomysłową młodzieżą skupioną wokół Escape City powinna zaowocować organizacją jeszcze niejednej gry terenowej.

W działaniach projektowych uczestniczyło w sumie ponad 120 osób – przede wszystkim mieszkańców osiedli, choć zdarzały się też osoby przyjeżdzające na wydarzenia „Akcji partycypacji…” z innych dzielnic oraz miejscowości. Zgodnie z założeniami programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne, działania projektowe były realizowane przez samych pomysłodawców czyli inicjatorów. Pracownicy Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta służyli im wszelkim wsparciem, pozostając do dyspozycji, ale nie ingerując w autorskie działania. Założenia zostały zrealizowane – można napisać, że partycypacja w nowohuckim projekcie wyniosła nawet 200% normy!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2018.

Więcej informacji na temat projektów prowadzonych w Ośrodku Kultury Kraków–Nowa Huta znajdziecie Państwo na stronie oraz na profilu Ośrodka i poszczególnych klubów na Facebooku.

zobacz galerię zdjęć...  |  powrót do listy relacji...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE