Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Relacja
Wioska afrykańska – pod piekącym słońcem Czarnego Lądu

Wioska afrykańska – pod piekącym słońcem Czarnego Lądu

17 maja na zajęcia projektu Kreatywne ekopodróże dofinansowanego przez International Paper Polska sp. z.o.o. w ramach konkursu grantowego Pomocna gałąź zostali zaproszeni uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej Nr 98 im. H. Sienkiewicza w Krakowie.

Na początku afrykańskiej przygody rolę przewodnika pełniła dr Marta Basiaga z zaprzyjaźnionego Uniwersytetu Rolniczego (partnera projektu). Opowiadała młodym adeptom ekologii o różnorodności kontynentu, o żyjących na nim zwierzętach i roślinach oraz u klęskach, z jakimi mierzyć się muszą mieszkańcy Afryki. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek, jak na przykład tego, skąd się wzięła nazwa „Czarny Ląd”, co to jest maniok i jak się go uprawia, ile kilometrów przeciętnie trzeba w Afryce chodzić po wodę oraz jakie jest najniebezpieczniejsze zwierzę żyjące w cieniu baobabów. Dzieci słuchały oraz wykonywały uczniów polecenia prowadzącej z wielkim zaangażowaniem, wykazując się wspaniałą wiedzą i może, dlatego test, jaki na koniec zrobiła im dr Marta, zdały wprost śpiewająco!

Po krótkiej przerwie dla pokrzepienia sił, przystąpiliśmy do działań plastycznych. Na trzech stanowiskach młodzi podróżnicy wykonywali afrykańskie instrumenty perkusyjne, kolorowe maski obrzędowe oraz… zbudowali prawdziwą chatę! A to wszystko oczywiście z materiałów pochodzących z surowców wtórnych.

Na koniec – po afrykańskiej sesji zdjęciowej w spódniczkach z traw na tle chatki – bawiliśmy się w takie zabawy, w jakie bawią się dzieci w Afryce, wykorzystując przy tym naturalne proste surowce jak na przykład łupinki orzechów i tańcząc w rytm bębnów. Nie zabrakło również zabaw inspirowanych różnorakimi barwami Afryki, w trakcie których wykorzystaliśmy chustę animacyjną oraz niekończące się zasoby energii i poczucia humoru uczestników zajęć.

I znów zadziałała magia naszych zajęć – sprowadziliśmy do Nowej Huty piękną, prawie „afrykańską” pogodę! Zastanawiamy się, co będzie następnym razem? Tematem zajęć wszak ma być… kosmiczna wioska!

powrót do listy relacji...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE