Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Wydarzenie
Notre Dame w Nowej Hucie

Notre Dame w Nowej Hucie

W piątek 30 grudnia w kościele Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich w ramach cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich odbył się niezwykły Koncert Kolęd. Wystąpili w nim: chór Amadeum z parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie pod dyrekcją Tomasza Filipka oraz organista Karol Mossakowski.

Tym razem organizatorzy Muzycznych Spotkań zaprosili widzów do świątecznej wędrówki po europejskich krajach. Koncert rozpoczął się uroczystym organowym introitem, które zakończył śpiew łacińskiej kolędy Adeste Fideles. Następnie usłyszeliśmy kolejno kolędy: niemiecką, francuską i angielską. Kolejnym punktem koncertu było wspólne wykonanie tradycyjnych polskich kolęd przy pięknym akompaniamencie w opracowaniu Pana Karola. Punktem kulminacyjnym wieczoru były improwizacje organowe na zadawane przez publiczność tematy. Ta część zaskoczyła wszystkich, kiedy nie tylko mogli podziwiać niecodzienny kunszt wirtuoza organów, ale i zobaczyć na ekranie ekwilibrystykę manualną artysty. Przybyli na koncert muzycy mogli delektować się swobodą poruszania się przez Pana Karola po różnych formach i technikach improwizatorskich oraz doborem barw instrumentu a pozostali uczestnicy koncertu mogli wsłuchiwać się w niezwykłe opracowania znanych kolęd. Koncert zakończył uroczysty organowy polonez a następnie wspólny śpiew kolędy Bóg się rodzi.

Cieszy fakt, że artyści tego pokroju i rangi jak pan Mossakowski przyjmują zaproszenie do udziału w nowohuckim cyklu koncertowym. Pan Karol mimo młodego wieku, posiada w swoim dorobku wiele sukcesów. Między innymi dotarł do finału konkursu na stanowisko organisty tytularnego w paryskim Notre Dame. We wrześniu 2016 roku został zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów organowych na świecie – Grand Prix de Chartres we Francji. Również w tym roku ukończył pięcioletnie studia w Narodowym Konserwatorium Paryskim, gdzie jego profesorami byli m.in.: Olivier Latry – tytularny organista katedry Notre Dame w Paryżu i Thierry Escaich – jeden z najwybitniejszych obecnie kompozytorów francuskich. Jest pierwszym w historii polskim organistą przyjętym do klasy organów tej prestiżowej uczelni. Na koncert przybył specjalnie z Paryża, gdzie wracał na drugi dzień by wystąpić w kolejnym Koncercie.

Koncert Kolęd był piątym, ostatnim wydarzeniem cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich w 2016 r. Za udział w tegorocznych koncertach Organizatorzy dziękują serdecznie zarówno wykonawcom jak i wspaniałej publiczności, którą chwalą także artyści. Koncerty nie byłyby też możliwe, gdyby nie zaangażowanie pana Marka Walczaka - organisty kościoła na Wzgórzach Krzesławickich, który jest kierownikiem artystycznym projektu.

Organizatorzy cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie oraz Parafia pw. Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich, składają serdeczne podziękowania dla Zakładu Odzysku Surowców Madrohut Sp. z o.o. – firmy, która jest najważniejszym, strategicznym sponsorem cyklu.
Koncerty z cyklu odbywają się także przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków oraz Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.

Honorowy patronat nad wydarzeniami cyklu sprawował Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski.

powrót do listy wydarzeń...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE