Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Wydarzenie
Organowe Misterium na Wzgórzach Krzesławickich

Organowe Misterium na Wzgórzach Krzesławickich

„…Nie może przestać brzmieć w moim sercu napomnienie Apostoła: „To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie. On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej.Ojcze, w Twoje ręce powierzam dziecko, które jest we mnie…” 

Po tych, słowach odczytanych przez znakomitego krakowskiego aktora Przemysława Brannego, w świątyni na Wzgórzach Krzesławickich, rozpętała się muzyczna „burza” a po niej „trzęsienie ziemi” w wykonaniu wybitnego organisty prof. Tomasza Adama Nowaka. Za sprawą przekazu słowa i muzyki, był to chyba najbardziej charakterystyczny moment Koncertu Pasyjnego, który odbył się w minioną sobotę, 17 marca, w ramach cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich.

Koncert dostarczył słuchaczom wielu głębokich wrażeń. Rozważania ostatnich siedmiu słów Chrystusa na krzyżu zobrazowane zostały współczesnymi improwizacjami organowymi. Całość obramowana została muzyką mistrza baroku J. S. Bacha, która zarówno wprowadziła jak i podsumowała w to organowe wielkopostne misterium. Zgromadzona publiczność w wielkim skupieniu wsłuchiwała się w kolejne frazy, zaś w pokoncertowych komentarzach dominował podziw nad skalą emocji oraz efektów wydobywanych z organów.

Za opracowanie scenariusza i tekstów odpowiedzialny był kierownik artystyczny cyklu - Marek Walczak – organista Parafii na Wzgórzach Krzesławickich i pomysłodawca wydarzenia.

Organizatorzy cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie oraz Parafia Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich składają serdeczne podziękowania za udzielone wsparcie sponsorowi strategicznemu cyklu, którym jest Zakład Odzysku Surowców “Madrohut” Sp. z o.o., a także Księdzu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu Metropolicie Krakowskiemu, który objął wydarzenia cyklu honorowym patronatem.

Podziękowania kierowane są także do redakcji Głosu. Tygodnika Nowohuckiego, Radia Plus oraz Dziennika Polskiego, które niezmiennie od lat sprawują patronat medialny nad koncertami cyklu.

Najbliższe wydarzenie – Koncert Paschalny - odbędzie się już 8 kwietnia o godz. 17.00, oczywiście w świątyni Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich.

GALERIA

powrót do listy wydarzeń...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE