Kolędy świata według Trzech Tenorów

Nowohucki akcent
Kolędowanie przez świat
Zanim jednak artyści, którym akompaniował Maciej Nieć, dotarli słowami pastorałki aż do Nowej Huty, wędrowali pieśniami o Dobrej Nowinie przez świat i style muzyczne. Były tradycyjne kolędy, pastorałki, ale też popularne bożonarodzeniowe „karolki” ze zwrotkami, które dla lepszego odbioru częściowo przetłumaczono na język polski. Od „Let it snow”, napisanego w 1945 roku podczas fali lipcowych upałów w Hollywood, przez „White Christmas”, ukraińską „Добрий вечір” (Dobryj weczir), włoskie „Bambini de Betlemme”, latynoskie „Mi Burito sabanero”, po niemieckie - choć rodem ze Śląska - „Oh Tannenbaum”.
Drugą część koncertu zdominowały utwory dobrze znane lub powstałe nad Wisłą – „Hej Kolęda”, „Cicha noc”, „Bracia, patrzcie jeno” czy „Wśród nocnej ciszy”. Burza braw nagrodziła wykonanie „Kolędy dla nieobecnych” – napisanej w 1997 roku przez Szymona Muchę i znanej z wykonania Beaty Rybotyckiej do muzyki Zbigniewa Preisnera. O reakcji publiczności na zamykającą koncert pastorałkę „Oj Maluśki, Maluśki” napisano już na wstępie. Na bis artyści zagrali jeszcze utwór „Mroźna cisza”, a zachęceni przez tenorów słuchacze głośno wsparli ich w melodyjnym refrenie.
Galeria zdjęć (13)
Przewodnik po świecie kolęd
Kwesta i organizacja
Tradycyjnie, jak podczas każdego wydarzenia cyklu, przed i po koncercie wśród widzów prowadzona była kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.
Organizacja koncertu nie byłaby możliwa bez życzliwości księdza proboszcza Pawła Kubaniego, który udostępnił świątynię, wspierał organizatorów i był jednym z najbardziej zaangażowanych widzów.
Organizatorami koncertu byli: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czyżyny, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty. Koncert odbył się dzięki wsparciu Miasta Kraków oraz partnerów cyklu: PPU „Fares” Sp. z o.o., Miejskiego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie., Agencji Art. Blue. Obsługę medialną wydarzenia zapewnili patroni - TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio PLUS, Głos. Tygodnik Nowohucki, dwutygodnik KRAKÓW.PL.
Relacja filmowa
