Pierwsze doświadczenia z warsztatów cyklu Śladami Kolumbów

Niezwykłe spotkanie...
To miały być warsztaty literackie, podczas których mieliśmy poznać Pokolenie Kolumbów i ich twórczość. Przy wspólnym stole zasiedli dorośli, seniorzy… i młodzież - ci, którzy są w tym samym wieku, w którym byli Kolumbowie, kiedy zastała ich wojna.
Nowe doświadczenie

Warsztaty zaczęły się niewinne: układaniem strof w odpowiedniej kolejności, czytaniem ich na głos, poszukiwaniem elementów sielskiego krajobrazy skontrastowanego z okrucieństwem wojny. Z każdym kolejnym tekstem, z każdym kolejnym autorem, było nam coraz bardziej nieswojo i nieprzyjemnie. Poezja ściśniętego gardła, zaczęła powoli wpływać na nas samych. Przewijające się w naszych głowach obrazy II Wojny Światowej, nagle okazały się bardzo bliskie. Bo przed chwilą widzieliśmy przecież coś podobnego.
Aktualne jak nigdy

Bez uprzedzenia, ale może jednak mogliśmy się tego spodziewać, warsztaty o Pokoleniu 1920 stały się spotkaniem o doświadczeniu wojny. Tej sprzed kilkudziesięciu lat i tej obecnej, tuż za naszą granicą. Poznaliśmy młodych, którzy nie zdążyli nacieszyć się życiem, bo zostali wysłani na front. Poznaliśmy poetów i ich twórczość, w której zabrakło pięknych opisów, ponieważ nowe doświadczenie, wymagało od nich nowego języka.
I tylko „Gra się nie zmieniła, zmienili się tylko gracze” – jak to powiedział jeden z uczestników naszych warsztatów.Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.